در پست پیشین در مورد اهمیت برقراری ارتباطات مناسب بین مدیر پروژه و تیم پروژه صحبت کردم. ابراهیم قلی‌پور از طریق کامنت خواسته بود که راه‌کارهایی برای بهبود این ارتباط بین مدیر پروژه و تیم پروژه ارائه شود. در این پست قصد دارم راهکارهایی در حد تجربه و دانش خودم، برای مدیران پروژه ارائه کنم. به طور حتم این همه راهکارهای ممکن نیست. شاید راهکار شما  برای ایجاد یا بهبود ارتباط بین مدیر پروژه و تیم پروژه بهتر باشد 🙂

 • اگر در پروژه‌ای با منابع اختصاصی یا به عبارتی در شازمانی با ساختار پروژه‌ای کار می‌کنید، بهتر است زمینه‌ای را فراهم کنید تا با تیم پروژه جلسات دوستانه داشته باشید. بسته به ابعاد پروژه می‌تواند این جلسات هفته‌ای تا ماهی یکبار باشد. با تاکید بر جلسه‌ای حضوری در صورت گستردگی جغرافیایی پروژه از امکانات ویدو کنفرانیش استفاده نمایید. خلاصه هر کاری می‌کنید بکنید این جلسه را برگزار کنید.
 • اگر در سازمان ماتریسی کار می‌کنید و امکان جمع کردن تیم برای برگزاری جلسه را ندارید، حتما با افراد درگیر در پروژه‌های خود، حتی به صورت انفرادی، جلسات کوتاه دوستانه هفتگی برگزار کنید. این کار را انجام دهید و به دلیل تعدد افراد و پروژه‌ها از آن قافل نشوید.
 • اجازه بدهید تیم پروژه به شما اعتماد کند. برای اینکار، تصمیمات اشتباه نگیرید، زود عصبانی نشوید، خودتون را برای آنها نگیرید، در تعامل با ایشان کم کاری نکنید، نقش مربی را برای تیم خود بازی کنید، همیشه در دسترشان باشید، به تیم پروژه اعتماد کرده و در عین حال پیگیر پروژه باشید. از راحتی و احساس آرامش تیم در انجام پروژه مطمئن باشید و برای ایجاد این احساس آرامش تلاش کنید و ….
 • اجازه بدهید تیم حرف بزند. مدیری که این امکان را چه از نظر ابزاری و زمانی و چه از نظر روانی و اعتمادی بوجود نیاورید، فارغ از ده‌ها مشکلی که در پروژه از نظر مدیریتی خواهید داشت، احترام خود را نیز از دست خواهید داد.
 • از عذر خواهی نترسید. اگر اشتباه می‌کنید حتما از تیم خود عذر خواهی کنید. این باعث می‌شود شما در نزد تیم بزرگ شوید.
 • همیشه از تیم خود به دلیل تلاش برای انجام بهترین نوع کار تشکر کنید. این کار باعث ایجاد اعتماد می‌شود.
 • در زمان برنامه‌ریزی پروژه از تیم پروژه استفاده نمایید. این کار دست کم ۲ فایده دارد. ابتدا اینکه چون این تخمین‌ها توسط تیم زده شده است برای ایشان تعهد بیشتری خواهد داشت. دوم اینکه چون این اعتماد را به ایشان داشتید،‌اعتماد به نفس ایشان را بالا بردید و برای ایشان احترام بوجود آوردید. ایشان می‌دانند این حس خوب را شما به ایشان هدیه داده‌اید.
 • …..

راه‌حل شما چیست؟

4 دیدگاه در چگونه رابطه خوب با تیم ایجاد کنیم
 1. والا ماجرا خیلی ساده هست.
  فقط کافیه از بالا به کارمندان و سایر اعضا تو شرکت یا محیط کار نگاه نکنیم.
  یعنی کاملا دوستانه در عین خونسردی تمام رفتار کنیم و البته رک و راس باشیم.
  به نظر من همین سادگی تو رفتار خودش در ادامه انواع راه حل های موثر تر رو به آدم نشون می ده.
  خلاصه یک کلام: خلوص دوستانه 😀

 2. ممنون آقاى عامرى يك مورد هم به ذهنم رسيد فكر مى كنم بد نباشد مطرح كنم … به نظرم دور كردن تنش و استرس از تيم پروژه توسط مدير پروژه باعث ايجاد اعتماد تيم پروژه به مدير پروژه خواهد شد البته بصورت غير مستقيم…مواردى كه مطرح شد خيلى خوب بودند اما به نظر من اگر محيط پروژه يك فضاى ملتهب باشد راهكارهاى عنوان شده فقط در كوتاه مدت جواب خواهند داد و خيلى سريع فضا به حالت سابق باز مى گردد. قطعا توليد هيجانات مصنوعى براى ايجاد شوك به تيم پروژه لازم است اما فقط در صورتى كه قلب پروژه ايستاده باشد. استفاده متوالى از اين راهكار باعث مى شود تيم پروژه در شرايط عادى بهره ورى لازم را نداشته باشد و صرفا منتظر شوك از سمت مدير پروژه باشد. احساس مى كنم در چنين موقعيت هايى ( در زمان شرايط عادى ) مدير پروژه با تيم پروژه درگير مى شود. البته اين مورد صرفا مى تواند يكى از دلايل در ايجاد ارتباطات ناخوب باشد (:
  اگر در اين خصوص بيشتر صحبت شود ممنون مى شوم

 3. @سعید
  ضمن تایید فرمایش شما، باید بگم البته خیلی هم راحت نیست،‌چون زیاد دیده نمیشه 🙂

 4. @ابراهیم قلى پور
  ابتدا اینکه راهکاری که گفتی رو من حسابی پسندیدم
  اما در مورد اینکه راه‌حل‌های گفته شده فقط برای بازهای کوتاه جواب می‌ده مخالفم. با این دید به جریان نگاه نکن که مدیر پروژه این کارها رو انجام می‌ده که تنش رو کم کند یا از بین ببرد. این موارد شک نیستند. این موارد چیزهایی است که مدیر پروژه باید حتی در شرایط خوب به آنها پایبند باشد. در واقع اینها درمان نیستند، اینها واکسنند که پیشگیری کند. این موارد باید جلوی التهابهای درون تیمی‌ رو بگیرد، اجازه ندهد که مشکلات محیطی به مشکلات ماهیتی پروژه اضافه شود. مطمئن باش اگر مدیر پروژه این شرایط را در زمان خوشی پروژه ایجاد نکند،‌ درزمان التهاب پروژه اگر بخواهد هم این روش‌ها رو استفاده کند، کسی باورش نمی‌کند. حالا با این دید که این‌ موارد درمان نیست و یک اسلوب کاری در همه شرایط، نظرت چیه؟:)


[بالا]

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *