دیروز یکی از دوستان در مورد اینکه چگونه می تواند خود را برای کار در زمینه مدیریت پروژه آماده کند از من سئوال کرد و باعث شد من کمی به این مورد فکر کنم که چه روشی برای دستیابی به مهارتهای مورد نیاز مدیر پروژه لازم است؟ آیا مطالعه کتاب راه حل مناسبی است؟ آیا باید دوره یا دوره های مدیریت پروژه را گذراند؟ باید سی دی های آموزشی نرم افزار های مدیریت پروژه را خرید و مشاهده کرد؟ باید به یک استاندارد مدیریت پروژه مسلط شد؟

در خیلی از علوم کافیست شما آموزشهای لازم را به هر طریق که صلاح می دانید، دیده و برای ورزیده شدن تمرین کنید. هرچه آموزشها و تمرین های شما بیشتر و تخصصی تر، سطح مهارت شما نیز بالاتر خواهد بود؟ اما مدیریت پروژه کمی با اینگونه مهارتها تفاوت دارد. تصور اینکه با خواندن یک یا چند کتاب، یا با سپری کردن چندین دوره آموزشی بتوان یک پروژه را مدیریت کند بسیار اشتباه است. به نظر شما این کتابهای و دوره ها چه چیزی کم دارند؟ جواب یک کلمه است. تجربه!

مدیریت پروژه مهارتی است که در آن روش کار کاملا وابسطه به شرایط می باشند، شرایطی که در یک پروژه بسیار مثبت بوده است می تواند در یک پروژه دیگر اثرات منفی داشته باشد. ممکن است در یک پروژه با مشکلی روبرو شوید که راه حلش را در هیچ کتابی نوشته نشده باشد. و خلاصه اینکه، شما نمی توانید با یک جستجو هر چند دقیق در گوگل راه حل همه مشکلات مدیریت پروژه خود را پیدا کنید. شما باید با استفاده از تجربه های خود، دهها عامل را در نظر گرفته و سپس برای مشکلات راه حلی ارائه کنید، یا تصمیمی بگیرید.

یکی از بدترین اتفاق ممکن برای مدیران پروژه جوان این است که با مطالعه کردن مبحثی یا گذراندن دوره ای تصمیم می گیریند، دانش فراگرفته خود را در اولین فرصت در پروژه عینا استفاده کنند و تاحدی بر این خواسته اصرار دارند که استفاده از دانش تبدیل به هدف می گردد. شرایط، فرهنگ و اهداف تیم پروژه را از یاد برده و فقط می خواهند طبق فلان استاندارد عمل کنند. نتیجه این می شود که پس از کلی هزینه زمانی و ریالی باید امیدوار باشند که توسط مدیران ارشد شرکت مورد توبیخ قرار نگیریند. من خودم زیاد از این گافها دادم.

سه راه برای کسب تجربه در زمینه مدیریت پروژه وجود دارد. یا باید خود شرایط متفاوت را تجربه کنید و از تجارب خود درس بگیرید، که این کار ممکن است باعث شود چندین پروژه را با شکست روبرو کنید. این روش به دلیل هزینه بر بودن اصولا توصیه نمی شود. یا باید از تجربه با تجربه ها استفاده کنید. برای این کار یا شرکت برای شما مشاور استخدام کند که با وجود تاکید استاندارهای مدیریت پروژه بر استفاده از مشاور متاسفانه در کشور ما زیاد مرسوم نمی باشد، یا اینکه اجازه دهد شما در کنار یک فرد یا تیم با تجربه کار کنید. و از تجارب آنها استفاده نمایید. این روش آخر در حال حاضر بهترین روشی است که در ایران جواب می دهد، تنها می ماند متقاعد کردن مدیران شرکت که به شما چنین فرصتی دهند و شما از این فرصت بیشترین بهره را ببرید

خب حالا که در حال تجربه کردن هستید باید شبها شروع کنید به مطالعه کتابهای مختلف، از کتاب های کلاسیک مدیریت پروژه گرفته تا استاندرهای مدیریت پروژه، کتابهای عمومی مدیریت، رهبری، آمار، کتابهای تخصصی حرفه کاری شرکت خود، آخر هفته هم باید در دوره های مدیریت پروژه شرکت کنید، سمینارهای ماهانه را هم فراموش نکنید. در زمانهای آزاد خود هم سی دی آموزشی را از دست ندهید.و در آخر باید صبور باشید ، شاید زمان شما را پخته کند.


در توییتر و فیس بوک من را دنبال کنید.

از طریق صفحه تماس با من در ارتباط باشید.

3 دیدگاه در چگونه باید مدیر پروژه شد
 1. متشکرم.این خیلی کمکم کرد

 2. سلام
  مطلبتون رو خوندم.خيلي ممنون.اميدوارم بتونم تو اين راه با اون صبري كه بهش اشاره كرديد كسب تجربه كنم.

 3. ممنونم از مطالب خوبتون.
  دانشجوی IT هستم. چند واحد مدیریت پروژه داشتیم اما خیلی گذرا و کم بود جزوه استاد. و دوست دارم بیشتر آشنا شم.

  لطفا چند کتاب خوب که به فارسی موجود باشه در این مورد معرفی کنید.
  در سایت آدینه سرچ کردم نزدیک به ۲۰۰ تا کتاب در مورد مدیریت پروژه بود، گیج شدم که کدوم رو انتخاب کنم.

  یه سوال هم برام پیش اومد که این کتاب های مدیریت پروژه میتونن در IT مفید باشن یا بهتره دنبال کتاب هایی با عنوان “مدیریت پروژه فناوری اطلاعات” باشم؟

  متشکرم


[بالا]

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *