مانند اکثر پروژه های حوزه فناوری اطلاعات، این پروژه هم نیاز به یک فاز تحلیل داشت.  من هم از روی عادت در یک جلسه به خانم مدیر پروژه گفتم که تیم تحلیل قبل از شروع کارش باید برنامه تحلیل را که دست کم باید شامل روش های تحلیل، برنامه زمانی، برنامه جلسات و منابع مورد نیاز و افراد لازم از سمت کارفرما باشد را تهیه کند تا به کارفرما و ناظر ارائه کنیم؛ تا ایشان شرایط را برای اجرای فاز تحلیل مهیا کنند.  اما کسی گوش نکرد. آنقدر پشت گوش انداختند تا دست آخر خودم نسخه اولیه از برنامه تحلیل را تهیه کردم و برای خانم مدیر پروژه فرستادم تا ایشان برای کارفرما و ناظر ارسال کنند. دست کم با همین نسخه اولیه می شد از کارفرما و ناظر توقع داشت هماهنگی‌های اولیه را انجام دهند. اما هرچه پیگیری کردیم که این برنامه فرستاده شود، نشد که نشد.

اولین روز فازتحلیل، تیم تحلیل در محل کارفرما حاضر شد. مدیر پروژه هم که می خواست به کارفرما نشان بدهد چقدر پروژه برایش اهمیت دارد، همراه تیم تحلیل رفت. اما از آنجا که با کسی هماهنگ نشده بود جز یکی از کارشناسان بخش فناوری اطلاعات کسی تیم تحلیل را تحویل نگرفت که البته ایشان هم  نمی توانست کاری در جهت اجرای فرایند تحلیل انجام دهد. فقط برای احترام مدتی در مورد سازمان و ساختارش صحبت کرد و در نهایت قول داد که اگر مکتوب از ایشان تقاضای جلسه شود، هماهنگی های لازم را انجام می دهد.

در نهایت همه دست از پا درازتر برگشتند شرکت. اما انگار نه انگار که کلی هزینه در روز اول به هدر رفته است. همه در اتاق مدیر عامل حاضر شدند و برداشت های جالب خود را از پروژه ارائه کردند. ازهمه جالب تر برداشت مدیر پروژه بود که از همین جلسه به این نتیجه رسید که از هفته بعد تیم برنامه نویس می تواند کار خود را آغاز کند و یک ماه هم پروژه را تمام کرد. در انتهای این برداشت های زیبا هم با کارفرما تماس گرفتند که برای فردا جلسه ای هماهنگ شود.

روز بعد تیم تحلیل در محل کارفرما حاضر شدند و با سه نفر از کارشناسان کارفرما جلسه ای برگزار کردند. قبل از اینکه تحلیلگران کار را شروع کنند، کارشناسان کارفرما شروع کردند در مورد نحوه جمع آوری اطلاعات پیشنهاد دادند! یکی می گفت شما باید بخشنامه ها و قوانین ما را مطالعه کنید سپس ابهامات را از ما بپرسید. دیگری می گفت باید بیایید پیش ما کار آموزی شاید متوجه شوید، کار ما چیست. خلاصه اکثر زمان جلسه به صحبت و گاهی جدل در مورد روش تحلیل گذشت. برای فردا هم زمان جلسه نداند و گفتند برای هماهنگی جلسه باید از دو یا سه روز قبل درخواست جلسه بدهید.

در جلسه کمیته راهبری که هر هفته تشکیل می شد، ناظر و کارفرما هم بسیار تاکید داشتند که تا زمانی که برنامه تحلیل پروژه ارائه نشود قادر به برگزاری جلسات تحلیل نیستند. با این حال خانم مدیر پروژه عین خیالش نبود و کار خودش را می کرد. هر دو سه روز یکبار جلسه ای برگزار می شد که نیمی از آن به قر زدن کارشناسان کارفرما به دلیل ناهماهنگی و نامناسب دانستن روش تحلیل می گذشت و آنقدر این موضوع ادامه پیدا کرد که روزی یکی از مدیران سازمان کارفرما در جلسه راهبردی گفت اگر پیمانکار نمی تواند ما برنامه و روش تحلیل را برای پروژه مشخص کنیم. در تهایت پس از کلی زمان و هدر رفتن هزینه و اعتبار برنامه  تحلیل تهیه شد و به ناظر و کارفرما ارائه گشت. بماند که این گاف تا آخر پروژه چوبی شد تو سر پیمانکار.

نتیجه اخلاقی اینکه اگر در ابتدای پروژه، شما به کارفرما و ناظر برنامه ارائه نکنید، روش کار را مشخص نکنید و منابع مورد نیاز خود را از کارفرما درخواست نکنید، تعجب نکنید اگر کارفرما برای شما تعیین تکلیف کرد و برنامه کاری را برای شما مشخص کرد.

2 دیدگاه در چه کسی ابتدا برنامه ارائه می دهد
  1. ببین ! خانم مدیر پروژه یه چیزی میدونسته که کار خودشو میکرده!
    راستی از داستان خوشم اومد آخرش چی شد؟!

    • البته خانم مدیر که خیلی چیزها می دونستند. تو فکر می کنی آخرش چی بشه؟ حالا در مورد این پروژه مطلب زیاد دارم که بنویسم.
      یکی هم قبل از این مطلب تحت عنوان “مواد لازم برای تهیه طرح مدیریت پروژه توسط یک تازه وارد” نوشته بودم


[بالا]

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *