چند نکته ساده در اجرای پروژه‌های تغییر در سازمان

  1. اولویت‌های افراد سازمان را یکسان کنید. تا زمانی که اولویت پروژه‌های تغییر در بین افراد مهم سازمان متفاوت باشد، نمی‌توان به پیشرفت آنها امید داشت. هر سازمان صدها کار جاری دارد که نمی‌تواند از آنها صرف نظر کند. به عبارتی برای ادامه زندگی ناگزیر از انجام آنها می‌باشد. حالا لابلای آن یک پروژه تغییر توسط یک یا تمام مدیران ارشد سازمان آغاز می‌شود. اگر همه افراد کلیدی سازمان، فارغ از سطح سازمانی، از نظر اولویت‌بندی پروژه تغییر به یک دیدگاه مشترک نرسند، یکی فعالیت‌های پروژه‌ی مذکور را در انتهای صف کاری خود گذاشته، یکی در میانه صف و دیگری در ابتدای صف! با این شرایط فکر نمی‌کنم امیدی به موفقیت پروژه تغییر داشت. این یکسان سازی شرط کافی برای موفقیت پروژه نیست، اما شرط لازم است. شاید اولین کار در اجرای پروژه‌های تغییر توسط مدیران ارشد یک سازمان، یکسان سازی و شفاف نمودن اولویت پروژه‌ی تغییر باشد.
  2. هیچ پروژه‌ی تغییر بدون صرف انرژی پیش نمی‌رود. گاها شنیدید که در سازمان‌ها پروژه‌هایی بزرگ و اساسی تعریف می‌شوند، که  افراد سازمان تمایل دارند با صرف انرژی بسیار بسیار کم و بین مریض پیش رود! فکر نمی‌کنم نمونه‌ی پروژه موفقی با این شرایط به خاطر داشته باشید.
  3. واقع بین داشید و عجله نکنید. پروژه‌های تغییر در سازمان بیش از هر چیز نیاز به زمان، صبر و واقع بینی دارند. تصمیماتی نگیرید که با منطق، شرایط و فرهنگ سازمان‌تان سازگار نباشد. انتظار نداشته باشید که یک شبه پروژه به نتیجه برسد.
  4. افراد دارای صلاحیت را برای اجرای پروژه انتخاب کنید. اظهر و من‌الشمس است  و نیاز به توضیح ندارد:)

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *