اگر به شما پیشنهاد شود که مدیریت یک پروژه را قبول کنید، پروژه‌ای که به میزان کفایت نیرو در اختیار دارد، زمان پروژه هم حتی کمی بیش از زمان مورد نیاز می‌باشد. نگران هزینه‌ها هم نباشید، در زمان مناسب به پروژه تزریق خواهد شد. محصول نهایی پروژه هم آماده است فقط کافی‌است به مشتری تحویلش دهید و در سایت مشتری راه‌اندازی کنید. در ضمن تیم اجرایی پروژه هم تجربه کافی در اجرای پروژه‌های مشابه را دارند. خلاصه شما نگران نباشید!!! حالا شما قبول می‌کنید مدیر این پروژه شوید؟

پیشنهاد مدیریت پروژه به این هلویی را بعید می‌دانم کسی رد کند.

حالا فرض کنید که به شما مدیریت پروژه‌ای پیشنهاد شده است که نه تنها محصول نهایی پروژه مشخص نیست،  کارفرما خودش هم نمی‌داند که چه می خواهد. متاسفانه نیرو به میزان کافی در اختیار نخواهید داشت. علاوه بر این مراقب باید باشید، احتمال دارد در بعضی مواقع با کسری بودجه روبرو شوید و… . آیا شما حاضر به پذیرش مدیریت این پروژه هستید؟

قبل از اینکه به این پرسش پاسخ دهید به چند نکته که در ادامه بیان می کنم فکر کنید سپس جواب دهید که آیا حاضر به پذیرش پروژه دوم(پروژه غیر هلو) هستید یا خیر؟

نکته ابتدایی: سازمان‌ها برای حفظ و رشد خود نمی‌توانند فقط پروژه‌های هلو را بپذیرند. سازمان‌ها همیشه با کمبود نیروی با تجربه و متخصص، هزینه و ده‌ها کمبود دیگر مواجه هستند. اگر قرار باشد در بازار رقابتی با هر استدلالی از پذیرش پروژه‌های غیر هلو خودداری نمایند بعد از مدتی باید سازمان را تعطیل کنند. البته این ریسک پذیری به معنای تایید وارد شدن در پروژه‌هایی که در راستای اهداف استراتژیک و منطق سازمان نیست، نمی‌باشد.

نکته دو: اگر مدیران پروژه منتظر باشند که سازمانشان یک پروژه هلو بگیرد و مدیریتش را به آنها پیشنهاد کند، فکر می‌کنم  ایشان باید خیلی منتظر بمانند و احتمال دارد که سازمان به دلیل پیدا نکردن پروژه مناسب برای ایشان، تصمیم به قطع همکاری بگیرند.

نکته سه: در سازمان‌هایی که کارشناسان با تجربه دارند برای پروژه‌های هلو، اگر مدیر پروژه هم انتخاب نمایند به او توصیه می‌کنند کارها را به کارشناسان تفویض نموده و تمرکز و توانش را روی پروژه‌های مهم‌تر و پیچیده‌تر بگذارند.

نکنه چهار: مدیر پروژه یک پروژه هلو بودند هیچ افتخاری ندارد. این به این معنا نیست که نباید پروژه‌های هلو را قبول کرد. خیر! حتی به نظر من مدیریت پروژه‌های هلو، هم باعث بدست آوردن تمرکز و بازیابی نیروی مدیران پروژه می‌شود و هم این پروژه‌ها محلی برای آزمون ایده‌ها و هم محلی برای آموزش مدیران جوان است. اما در قیاس با پروژه‌های نوع دوم رجز خوانی کمتری دارد. باید این واقعیت را قبول کرد که پختگی و عیار یک مدیر پروژه را با مدیریت پروژه‌های هلو نمی‌سنجند.

خب حالا شما حاضرید پروژه دو را قبول کنید یا خیر؟

به زودی مطلبی در مورد نکاتی که مدیران پروژه باید در پروژه‌های غیر هلو به آنها توجه داشته باشند خواهم نوشت.


در توییتر و فیس بوک من را دنبال کنید.

از طریق صفحه تماس با من در ارتباط باشید.

برای دریافت مستندات مدیریت پروژه می‌توانید به صفحه محصولات مدیریت پروژه مراجعه فرمایید.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *