یکی از بزرگترین مشکلات مدیران پروژه جوان تخمین زمان و هزینه فعالیت‌های پروژه می‌باشد. البته این مشکل مدیر پروژه‌های با تجربه‌ هم هست ;). فرض کنید به شما بگویند که شما مدیر پروژه‌ای هستید که تا کنون تجربه مشابه آن را ندارید و باید برآورد زمان و هزینه پروژه اعلام کنید. یا فرض کنید که سازمان شما قصد دارد از امروز برای پروژه‌های خود تخمین زمان و هزینه داشته باشدف کاری که تا کنون از آن غافل بوده است. فکر می‌کنید در این دو سناریو قادر به تخمین دقیق هستید؟ برای تخمین زمان و هزینه باید چه چیزی داشت که در دو سناریوی قبلی وجود ندارد؟ پاسخ و چاره این مسئله تجربه می باشد. اگر شما اطلاعات زمانی و هزینه‌ای چند پروژه را داشته باشید با بررسی آنها می‌توانید برای پروژه‌های جدید تخمین ارائه کنید. هر چه اطلاعات تاریخی پروژه‌های سازمان دقیق‌تر باشد طبیعتا تخمین‌هایی که برای پروژه‌های جدید ارائه می‌نماید هم دقیق‌تر است. 

باید پذیرفت که برای پروژه‌‌ای جدید و تازه، در صورت نبود اطلاعات تاریخی از پروژه‌های گذشته سازمان، کار تخمین زمان و هزینه بسیار مشکل است  و شرایط خاص خود را دارد. در این مورد در پست دیگری صحبت می‌کنیم اما اگر اطلاعات تاریخی پروژه‌ها را داشتیم چگونه می‌توان زمان و هزینه را برآورد کرد. در ذیل سه روش معمول را مرور می‌کینم. 

برآوردهای پارامتریک: برای شرایطی که فعالیت‌های پروژه‌های جدید شباهت قابل توجهی با فعالیت‌های پروژه‌های گذشته داشته باشند می‌توان از این روش استفاده نمود. به عنوان مثال زمانی که قصد تخمین زمان و هزینه  سنگفرش نمودن یک محوطه ۱۰۰۰ متر مربعی را دارید، اگر همین فعالیت  در پروژه گذشته در ۵ روز با هزینه ۱۰۰۰۰۰۰ تومان انجام شده باشد، شما می‌توانید با کمی اغماض در مورد تورم، همین میزان هزینه و زمان را برای فعالیت پروژه جدید برآورد نمود. 

برآوردهای قیاسی: در شرایطی که فعالیت پروژه‌ها کاملا مشابه نیستند، بلکه تنها از نظر ماهیت یکسان بوده و از نظر ابعاد متفاوت هستند می‌توان از این روش استفاده نمود. به عنوان مثال تجربه شما سنگفرش نمودن یک محوطه ۵۰۰ مترمربع در ۲٫۵ روز با ۵۰۰۰۰۰ تومان دارید. خوب با یک قیاس و تناسب ساده می توان برآورد کرد که زمان و هزینه سنگفرش نمودن ۱۰۰۰ مترمربع ۵ روز کار و ۱۰۰۰۰۰۰ تومان می‌باشد. 

برآورد سه نقطه‌ای: در شرایطی که تجارب اجرای فعالیت‌های مشابه در سازمان شما بسیار باشد و اطلاعات ثبت شده پروژه‌های شما کامل باشد، این روش مناسب خواهد بود. در این شرایط شما باید یک برآورد در شرایط خوشبینانه، یک برآورد در شرایط بدبینانه و یک برآورد در شرایط عادی داشته باشید. در این حالت با یک فرمولی که شامل وزن‌دهی به این شرایط می‌باشد، می‌توان زمان و هزینه فعالیت‌های پروژه را تخمین زد. این فرمول معمولا به این صورت است که برآود فعالیت برابر است با مجموع برآوردهای خوشبینانه و بدبینانه به علاوه چهار برابر برآورد در شرایط نرمال تقسیم بر ۶
برآورد=۶/(برآورد خوشبینانه+(۴*برآورد محتمل)+برآورد بدبینانه) 

برای استفاده بهتر از این روشها درشما می‌توانید الگوی مستند کاربرگ تخمین زمان و هزینه با این سه روش را از  صفحه محصولات مدیریت پروژه دانلود نمایید. امیدوارم مفید باشد 🙂

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *