همیشه در کلاس‌ها و جلسات با دوستان برای تمایز این سه مفهوم مشکل داشتم. در این مطلب می‌خواهم اگر بشود این مشکل را برای دوستان یک بار برای همیشه برطرف کنم 🙂

محدودیت‌های پروژه به آن عواملی می‌گویند که وقوع و وجود آنها حتمی است و بر پروژه اثر منفی دارند. مانند عدم امکان استفاده از نیروی جدید در پروژه. وقتی از سوی مدیران سازمان این مورد به شما اعلام می‌شود، مجبور هستید با نیروهای موجود پروژه را انجام دهید که این احتمالا باعث می‌شود که زمان پروژه طولانی‌تر شود. مثال دیگر اینکه به شما اعلام می‌شود که باید فاز یک پروژه را تا ۳۰ روز دیگر تحویل دهید. در صورتی که در حالت عادی این زمان برای انجام این فاز کافی نباشد شما با یک محدودیت روبرو هستید. اثر این محدودیت بر پروژه این است که مجبورید از منابع بیشتری استفاده کنید که هزینه پروژه را بیشتر می‌کند یا ناگزیر هستید که از محدوده و محتوی یا کیفیت پروژه بکاهید که هر دوی این موارد از جمله اثرات منفی می‌باشند.

مفروضات، به عواملی گفته می‌شود که مدیر پروژه با فرض درست بودن آنها پروژه را برنامه‌ریزی و آغاز می‌نماید و در صورتی که درست بودن این موارد خدشه دار شود پروژه دچار تاثیر خواهد شد. فرض کنید به شما اعلام می‌شود که منابع لازم برای اجرای پروژه در ابتدای ماه آینده در اختیار شما می‌باشد. شما با صحت این فرض برنامه‌ی پروژه را تهیه و پروژه را آغاز می‌کنید. در صورتی که به هر دلیل منابع مورد نیاز در زمان تعیین شده در اختیار شما قرار نگیرد، برنامه و پروژه شما دچار خلل(تاثیر) خواهد شد. مفروضات بار مثبت دارند!

ریسک‌‌ها به عواملی گفته می‌شود که احتمال وقوع آن در پروژه وجود دارد و در صورت وقوع روی پروژه اثر خواهند گذاشت. گاهی این اثرات مثبت و گاهی منفی می‌باشد. در مورد وقوع آنها با احتمال سروکار داریم و برخلاف محدودیت که حتمی ‌هستند ریسک‌ها ممکن است اتفاق نیفتند!

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *