یکی از بزرگترین معظلات مدیریت پروژه در ایران و شاید هم جهان، این است که افرادی، مدیریت پروژه را معادل نرم‌افزار مدیریت پروژه می‌دانند. اگر سری به کلاس‌های آموزش نرم‌افزارهای مدیریت پروژه مانند ماکروساف پراجکت و پریماورا بزنید با یک صحنه جالب برخورد می‌کنید. بیشتر کسانی که در این کلاس‌ها شرکت می‌کنند، یا دانشجویان جوان هستند یا جوانان تازه فارغ‌التحصیل شده. تجربه کاری آنها بسیار پایین است و احتمال اینکه افرادی با تجربه کار در پروژه بیابید بسیار پایین می‌باشد. امید به کسب یا بهبود موقعیت شغلی یکی ازدلایل اصلی همگیه این عزیزان برای حضور در این کلاس‌ها می‌باشد. تا اینجای ماچرای مشکلی وجود ندارد. مشکل زمانیست که این تصور در ذهن ایشان باشد که ایشان در کلاس مدیریت پروژه هستند یا با یادگیری این نوع نرم‌افزار‌ها آماده‌اند برای مدیریت پروژه‌های مختلف!

حال یک پرسش! آیا فردی که دانشی در مورد موتور و مکانیک ماشین ندارد، به صرف یادگیری کار با آچار، پیچ‌گوشتی و … می‌تواند ماشین شما را تعمیر کند؟ آیا این دوست عزیزمان تا چند ماشین را در کسوت شاگرد مکانیک تعمیر نکنند، می‌تواند ماشین شما را تعمیر کند. اگر این فرد می‌تواند، آن دوستان هم می‌توانند پروژه را مدیریت نمایند.

فارغ از این مشکل و دلایل ریشه‌ای آن،‌ اگر فرض کنیم در مدینه فاضله به سر می‌بریم و همه می‌دانند که نرم‌افزار مدیریت پروژه یک ابزار برای مدیریت پروژه است و نه تمام آن، یک پرسش اساسی باید مطرح شود. چه زمانی باید برای یادگیری نرم‌افزار مدیریت پروژه اقدام کرد؟ تجربه اینجانب می‌گوید اگر شما پیش از فراگیری مدیریت پروژه، سراغ یادگیری نرم‌افزار مدیریت پروژه بروید چند مشکل ممکن است برای شما رخ دهد:

 1. بین زمانی که ابزار را فرا می‌گیرید و زمانی که از آن استفاده می‌کنید فاصله می‌افتد و بسیاری نکات مشمول فراموشی ناشی از گذشت زمان می‌شود.
 2. این خطر همیشه در کمین است که شیطان در جلدتان برود و فکر کنید با همین دوتا کلیکی که می‌توانید انجام دهید، پروژه‌هاتان مدیریت می‌شود.
 3. چون مدیریت پروژه را نمی‌دانید، درک منطق و چرایی امکانات سیستم‌های نرم‌افزار برایتان سخت خواهد بود.

خوب با این اوصاف نظر شما در مورد زمان یادگیری مدیریت پروژه چیست؟ 🙂

3 دیدگاه در زمان مناسب برای یادگیری نرم‌افزار مدیریت پروژه
 1. سلام.
  به تازگی با وبلاگتان آشنا شدم و ممنونم به خاطر مطالبتون. برای یادگیری مدیریت پروژه برای کسی که هیچ اطلاعاتی تو این زمینه نداره چه کتاب یا کتاب هایی را پیشنهاد می کنین.
  از شخصی پرسیدم کتاب کنترل پروژه آقای سبزه پرور را معرفی کرد. منتها خودش گفت این کتاب مرجع ارشد هست.
  ممنون.

  • ضمن تشکر از لطف شما 🙂
   به شدت توصیه می‌کنم پیش از مطالعه در گیر کار تو تیم پروژه بشید. تجربه بر هر مطالعه‌ای مقدم. صد البته که این کار شاید سخت باشه :). من زیاد به اینکه یک کتاب خاص رو معرفی کنم اعتقاد ندارم، هر کتابی یک سری چیز برای ارائه دارند. شاید لازم باشه که چندین کتاب رو بخونی. یکی از اون کتابها که باید با حواس زیاد و هوشیاری بخونی استاندارد PMBOK هست. فقط توجه داشته باش که قرار نیست هر چی این استاندارد گفته رو اجرا کنی. سعی کن کتاب‌های مختلف فارسی و انگلیسی رو مطالعه کنی. تو اینترنت هم ویدوی آموزشی‌های مرتبط رو ازشون نگذر 🙂

 2. ممنون. پس من از PMBOK شروع می کنم و اگر مشکلی بود امیدوارم بتوانم از راهنمایی هاتون استفاده کنم.


[بالا]

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *