یكی از اشتباهات رایج در سازمانهایی كه قصد راه اندازی یا بهبود فرایندهای مدیریت پروژه را دارند این است كه تنها و تنها به مدیران پروژه خود توجه دارند. برای ایشان جلسات توجیهی برگزار می کنند، آنها را آموزش می دهند و … . خلاصه اینكه تمام توجهشان معطوف مدیران پروژه است. البته پر واضح است مدیران پروژه به عنوان افراد كلیدی در استقرار و بهبود فرایندهای مدیریت پروژه باید توجه خاصی به ایشان شود اما باید به این نكته بسیار مهم توجه داشت كه این تیم اجرایی پروژه می باشند كه باید برنامه ها و فرآیندهای تدوین شده توسط مدیران پروژه را اجرا نمایند.
فرض كنید می خواهید فرآیند مدیریت ریسك پروژه های سازمان خود را بهبود دهید. كلی هزینه می كنید برای مدیران پروژه كلاسهای آموزش مدیریت ریسك برگزار می كنید، برای طراحی فرآیند مناسب و كمك به مدیران پروژه مشاور استخدام می كنید . وقتی انگاشتید كه مدیران پروژه از هر نظر آماده هستند، اجرای فرآیند را آغاز می کنید. حال کمی تامل کنید و به این پرسشها پاسخ دهید.
چه كسی باید ریسكها را شناسایی و اعلام كند؟( تیم اجرایی پروژه و مدیر پروژه). چه كسی باید ریسكها را تحلیل كند؟ (مدیر پروژه و تیم اجرایى پروژه). چه كسی باید استراتژیهاى پیشگیرانه را برای ریسكها تشخیص و اجرا کند؟ (مدیر پروژه و تیم اجرایی پروژه). چه كسی باید …؟ (مدیر پروژه و تیم اجرایی پروژه).

امیدوارم شما هم با من هم عقیده باشید که در تمام مراحل اجرایی کار تیم اجرایی پروژه باید در کنار مدیر پروژه باشد و به او یاری رسانند.

خب اگر این تیم اجرایی به هر دلیلی برای اجرای فرآیند جدید مدیریت ریسک توجیه نباشند و آن را غیر ضروری بدانند و حتی کمی خوش بینانه تر، بر نحوه اجرای فرآیند نقدهایی داشته باشند و نکته مهم دیگر اینکه آموزش ها و در نتیجه مهارت های لازم را برای انجام آن کسب نکرده باشند، شما گمان می کنید که فرآیندهای شما اجرایی خواهد شد؟

از نظر من تیم اجرایی پروژه‌ ها نیز نیاز به جلسات توجیهی، آموزش و …  دارند. خلاصه اینکه باید حواستان به آنها هم باشد!


در توییتر و فیس بوک من را دنبال کنید.

از طریق صفحه تماس با من در ارتباط باشید.

برای دریافت مستندات مدیریت پروژه می‌توانید به صفحه محصولات مدیریت پروژه مراجعه فرمایید.

2 دیدگاه در حواست به تیم هم باشه نه فقط به مدیر پروژه
  1. کاملا موافقم..

  2. استفاده کردیم مهندس جان


[بالا]

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *