تماشای رقص کردی همیشه برای من جذاب و جالب بوده و هست. وقتی با دقت به این رقص نگاه و فکر می‌کنم شباهت‌هایی در این رقص با مدیریت پروژه می‌بینم. این شباهت‌ها رو مرور می‌کنم شاید برای شما هم جالب باشد.

تمام زیبایی این رقص در نظم و جمعی بودنش هست. حتی اگر مثل من حسرت بخورید که چرا نمی‌تونید در صف رقصندهای کردی باشید، ناخودگاه از دیدن نظم جاری در این رقص تیمی لذت خواهید برد. همانطور که در طی اجرای یک پروژه منظم و موفق، حتی اگر در تیم پروژه نباشید، از فرآیند اجرای این پروژه لذت خواهید برد.

اگر در طول رقص کردی فردی که این رقص مهارت کافی ندارد، در صف رقصنده‌ها قرار بگیرد ابتدا اینکه عدم تعادل مهارت‌های تیم به شدت به چشم خواهد آمد و دوم اینکه باعث اختلال در نظم و مهارت دیگر افراد می‌شود. اگر به رقص کردی به صورت حرفه ای نگاه کنید، برای قرار گرفت در صف رقصنده‌ها در یک رقص حرفه‌ای باید از تمرین و ورزیدگی قابل قبولی برخوردار باشید همانگونه که برای اجرای پروژه و مدیریت آن نیز نیاز به تیمی همگن و ورزیده دارید. اگر فردی که از تجربه و دانش کافی برخوردار نباشد، در تیم پروژه قرار بگیرد ناخواسته برای پروژه مشکل بوجود خواهد آورد. باید فرد کاملا آموزش دیده باشد و تجربه کافی کسب کرده باشد تا قابلیت قرار گرفتن در یک تیم حرفه ای قرار بگیرد.

برای یک رقص زیبا، تیم رقصنده نیازمند یک سرچوپی‌کش(فردی که در ابتدای صف رقصنده‌ها قرار می‌گیرد و دستمالی در دست دارد) با تجربه می‌باشد. اوست که باید اعضای تیم رقصنده را باهم هماهنگ کند، سرعت و ریتم رقص را با موسیقی هماهنگ کند و در عین حفظ زیبایی رقص، انرژی تیم رقصنده را در طول زمان رقص به طور مناسب پخش کند. کوتاه سخن اینکه  باید برای خودش مدیری باشد 🙂

خلاصه باید سعی کنیم که اجرای پروژه‌هامان به زیبایی رقص کردی باشد که هم خودمان از اجرای آن سرشار لذت شویم و هم دیگران از مشاهده آن لذت ببرند. خب پاشید تا کردی برقصیم!

2 دیدگاه در بیا کردی برقصیم
 1. سلام
  چه تمثيل زيبائي. به عنوان فردي با ريشه هاي كردي اجازه ميخواهم يكي دو نكته در اين مشابهت بيفزايم:
  وقتي فردي ناشي در رقصندگان هست، سرچوپي كش، با روشهائي مثل،‌تك ضربه هاي آرام به او، او را در مواقع اشتباه، هشيار ميكند، بدون آنكه كسي بفهمد!
  سرچوپي كش هر از گاه با تكان محكمي به دستمالش، يا صداي بلند (مثل اين جمله مالش آباد)‌همه را سر نظم نگ ميدارد. در واقع اين يك نقطه كنترل است،‌مثل گزارش ماهانه 🙂
  آنها آنقدر زيبا ميرقصند،‌و آن قدر هماهنگ هستند،‌كه همه تشويق ميشوند به آنه بپيوندند، در بسيار موارد تيمهاي كنترل پروژه افراد را فراري ميدهند.
  باز هم از مطلب زيبايتان ممنون
  سربلند باشيد


[بالا]

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *