فرض کنید سازمان شما به این نتیجه رسید است که برای اجرای بهتر پروژه های خود نیازمند استفاده از تعدادی مدیر پروژه با تجربه و با دانش مناسب می باشد. تا پیش از این کارشناسان سازمان شما این نقش را برعهده داشتند و به دلایلی از جمله دانش کم، کم تجربگی در مدیریت پروژه، تعدد شرح وظایف، فرهنگ سازمانی و … قادر به مدیریت پروژه ها به نحوه مطلوب نبوده اند. خب پیشنهاد شما برای تامین این نیاز چیست؟ شروع به استخدام تعدادی مدیر پروژه می کنید؟ آگهی در روزنامه، سایتهای کاریابی، سفارش به دوستان و از هر طریقه ممکن سعی در جذب تعدادی مدیر پروژه واقعی دارید؟ قصد ندارم بگویم از اساس با این روش مخالفم اما در شرایطی با این روش موافق نیستم!

خب همه می دانیم که اصولا مدیران پروژه واقعی را  نمی شود از طریق آگهی جذب کرد، بیشتر گزینه پیشنهاد همکاری به ایشان جواب می دهد، بنابراین در زمانی که شما تعداد زیادی(در مورد مدیر پروژه تعداد بیش از سه نفر زیاد می باشد) مدیر  پروژه نیاز دارید باید خیلی خوش شانس باشید که این تعداد را پیدا کرده و به ایشان پیشنهاد دهید و ایشان هم بپذیرند.

در هر صورت مدیران پروژه واقعی سطح حقوقی بالاتری داشته و برای انجام وظایف خود اختیارات خاصی را طلب می کنند که ممکن است با فرهنگ سازمان همخوانی نداشته باشد. همچنین این افراد فرهنگ شرکت را درک نکرده و چون تعدادشان زیاد ممکن است با هم تیم تشکیل دهند و … ممکن است افرادی که کار نقش مدیر پروژه را در حال حاضر در شرکت بازی می کنند و  از افراد با سابقه سازمان هستند با حضور این تعداد مدیر پروژه  کمی حس حسادتشات تحریک شود. اگر این افراد علاقه ای به همکاری با این مدیران پروژه جدید را نداشته باشند، کار خاصی هم از دست مدیران پروژه بر نمی آید.

مورد دیگری که نمی توان براحتی از کنار آن گذشت تجربه افراد قدیمی در کسب و کار شماست. درست است که مدیران پروژه واقعی تجربه فراوانی دارند اما یک قسمت از تجربه که مربوط می شود به سازمان شما، کسب وکار شما، فرهنگ سازمان و مشتریان شما را نخواهند داشت و برای کسب آنها به زمان نیاز دازند.

اگر نیاز به یک، دو یا سه مدیر پروژه بود، مدیریت جذب و بکارگیری آنها مشکل نیست اما وقتی این تعداد می شود ده، یازده و دوازده کار کمی پیچیده می شود. خب پس آیا چاره این است که از نیروهای موجود استفاده کنیم؟ یعنی افراد سازمان را به صرف اینکه کارشناسان خوبی  هستند، به عنوان مدیر پروژه استفاده کنیم. این هم می تواند خطرناک باشد. مهدی کارشناس خوبی است، آدم خوبی هم هست اما اینها دلیل نمی شود او مدیر پروژه خوبی هم باشد. مدیر پروژه بودن نیازمند  داشتن ویژگی هایی است که یک کارشناس شاید در طول مدت کاری خود نیاز به آنها نداشته باشد.

خب نظرات شما در مورد برگزاری یک دوره آموزشی مدیریت پروژه برای یک سری از کارشناسان مستعد سازمان چیست؟ شاید با این دوره بتوان مشکلات را حل کرد و مهدی ها را برای مدیریت پروژه آماده کرد! اگر کمی بخواهیم از زاویه دید ریسک به این امر نگاه کنیم می توان پیش بینی کرد که مهدی بخواهد تمام دانش جدید خود را مورد استفاده قرار دهند بدون در نظر گرفتن شرایط که خود این هم خطرناک است. ساده بگویم مهدی جو زده می تواند با دانش ناپخته اش پروژه را در دیوار ببرد.

حال پیشنهاد نگارنده:

شما به ترکیبی از این راه حل نیاز دارید، به همراه قبول شرایطی سخت و دشوار در دوره ای زمان به امید اینکه ماحصل آن برای سازمان شیرین باشد. افرادی را گمان می کنید می شود روی آنها برای مدیریت پروژه حساب کرد، انتخاب کنید و از نقش کارشناسی آزاد کنید. ساختار سازمانی را برای مدیران پروژه آماد کنید. یک یا دونفر مدیر پروژه واقعی اگر ندارید جذب کنیدد. ایشان را مسئول کمک، آموزش، هدایت و مشاوره مدیران پروژه نمایید. این افراد نباید به عنوان مشاور یا آموزش دهنده صرف باشند. باید در طول پروژه ها در کنار مدیران پروژه باشند، همیشه در دسترس باشند. از آنها برنامه آموزشی بخواهید. یک برنامه آموزشی با اهداف  کوتاه، میان و طولانی مدت. علاوه بر این ایشان باید همیشه در طول پروژه ها مدیران پروژه را آموزش دهند. این افراد باید در جلسات مدیریتی پروژه شرکت کنند و به عنوان مشاوری مدیران پروژه را هدایت کنند. گاهی باید آستین بالا زده و کار را خود دست بگیرند اما از انتقال دانش قافل نشوند. باید با رایزنی با مدیران ارشد سازمان زمینه را برای کار بهتر مدیران پروژه مهیا کند.

این گزینه شاید شرایط صد درصد  مطلوبی نباشد اما از نظر نگارنده پرورش مدیر پروژه برای سازمان مفید تر از جذب آن می باشدو با این شرایط هم شما افراد وفادار خود را پیشرفت داده اید هم آنها را به سازمان خود وفادارتر کرده اید.

به نظر شما برای داشتن تعداد زیاد مدیر پروژه  در سازمان چه باید کرد؟


در توییتر و فیس بوک من را دنبال کنید.

از طریق صفحه تماس با من در ارتباط باشید.

8 دیدگاه در به تعداد زیادی مدیر پروژه نیازمندیم
 1. احتمالا شما ‌پيش‌زمينه‌اي در اين زمينه داشته‌ايد که اين مطلب را نوشتيد؛ اما راست‌اش به نظر من در شرايط فعلي، همچين مشکلي در کشور ما چندان معنادار نيست. کدام شرکت ايراني اين‌قدر پروژه دارد که بخواهد در يک مقطع زماني، ۱۰-۱۲ مدير پروژه را همزمان جذب کند؟ (اين سؤاله‌ها؛ و گر نه راه‌کار پيشنهادي شما درسته و بنده هم با آن موافقم.)

  • درست حدس زدید پیش زمینه داشتم. البته شاید اندازه این پروژه های بسیار بزرگ نباشد اما شرکتهایی هستند که این تعداد پروژه رو دارند، مهم اینه که کم هستند شرکتهایی که بخواهند دید پروژه محور در کارهاشون داشته باشند

 2. با سلام، اگر سازمانی وجود داشته باشد که ناگهان تعداد زیادی پروژه در آن تعریف شود، با احتمال زیادی می توان گفت که در فرآیند رشد سازمان یک مشکل وجود دارد. سازمانی که ناگهان مجبور به انجام این میزان پروژه شود، به دلیل عدم رشد متوازن در طی مراحل عمر سازمانی دیر یا زود دچار مشکلات دیگری خواهد شد و مساله های دیگری در آن تعریف می شود. مثلا به زودی مساله بعدی عدم تفویض اختیار، نرخ بالای خروج کارشناسان و … خواهد بود.

  • من صحبت شما را تا حدودی تایید می کنم، اما در این پست بحث من این موضوع نبود و برای اینکه شبه هم پیش نیاد اولین جملاتم این بود: “فرض کنید سازمان شما به این نتیجه رسید است که برای اجرای بهتر پروژه های خود نیازمند استفاده از تعدادی مدیر پروژه با تجربه و با دانش مناسب می باشد.” یعنی قبل از این مدیر پروژه نیاز داشته و داشته، اما تلاش داشته است از نیروهای با تجربه استفاده کند 🙂 که در اینجا باید باید بگویم این سازمان به نوعی بلوغ رسیده است. از نطز شما سپاسگزار

 3. این نظر ایراهیم قلی پور از همکاران و دوستان خوب من است: Ebrahim Gholipour مهدی جان، خیلی خوب بود و استفاده کردم اما چند تا نکته هست که فکر کردم بهتر هست عنوان کنم. اصولاً مدیران پروژه وقتی به دنیا آمدن مدیران پروژه نبودند ! در همه سازمان‌های بزرگ سعی می‌کنند با برگزاری دوره‌های آموزشی از مدیران و کارشناسان با تجربه مرتبط، از آنها برای استفاده در پست‌های سازمانی جدید به دلیل رشد سازمان استفاده کنند. فکر می‌کنم همین چند وقت پیش بود که سالار کمانگر معاون بخش برنامه‌های تحت وب گوگل به سمت مدیرعامل یوتیوب منتصب شد آیا بهتر نبود شرکت گوگل برای یوتیوب یک مدیرعامل استخدام می‌کرد ؟ یادمان هست که درباره تدریس در دانشگاه صحبت نمی‌کنیم و بحث درباره یک پروژه اجرایی و عملیاتی است. و مسئله‌ای که در خصوص جو عنوان کردی! منو متاثر کرد تغییر نوع کار و برخورد با کارفرما و تیم پروژه به دلیل تغییر درخواست مدیران ارشد از کارشناس سابق و مدیر پروژه فعلی است و اگر تغییرات در راستای هدف پروژه وجود نداشته باشد پس قطعاً در انتخاب مدیر پروژه اشتباه رخ داده به دلیل اینکه او هنوز یک کارشناس است و فقط اسم مدیر پروژه را یدک می‌کشد و البته تا زمانی که تغییرات به جو تعبیر شود بهترین راه استخدام مدیر پروژه است

  • ممنوناز تو ابي جان. مسلما کسی مدیر پروژه به دنیا نیمی یاد و من هم به استعداد اعتقادی ندارم. من هم مخصوصا تو دوتا پاراگراف آخر فرمایش شما رو تایید کردم یعنی بهترین راه استفاده از کارشناسان و مدیران سازمان است اما به شرط آموزش آن هم نه آموزش دوره ای بلکه آموزش پیوسته. (دو پاراگراف آخر رو دوباره بخون) در مورد سالار کمانگیر هم دوتا مسئله وجود دارد اول اینکه این بزرگواز از کار مدیریتی رفت به کار مدیریتی بالاتر نه از سطح کارشناس به سطح مدیریتی. دوم اینکه مطمئن باش که گوگل و خودشت چیزی از آموزش دریغ نداشتند. بعد من شاید جو رو بد مطرح کردم. من عرض کردن “مهدی جو زده می تواند با دانش ناپخته اش پروژه را در دیوار ببرد.” منظورم این بودکه یک چیزی یاد می گیره فکر میکنه عینا باید عملیش کند. یعنی منظورم جو زدیگی علمی بود . در آخر باز هم از نظرت متشکرم

 4. به نظرم این یک روند طبیعی است که در هر مرحله از عمر سازمان، با مسائل جدیدی روبرو شود. به نظرم یکی از روش‌هایی که میشه استفاده کرد اینه که حتما مسئله آموزش در نظر گرفته بشه. دوم این آموزش‌ها پشتیبانی شوند. در پروژه های شش سیگما نقش افراد بر اساس آموخته‌ها و سابقه کارکردشان در پروژه متفاوت می‌باشد. مثلا Championها Green Beltها و Black Beltها.
  شاید بشه بخشی از افراد رو در مورد مفاهیم مدیریت پروژه آموزش داد و تعدادی دیگر رو بر اساس نوع و میزان تجربه بعنوان مشاور (افرادی که از داخل خود سازمان هستند) کنارشان گذاشت تا بتوانند در طول زمان مدیران پروژه را هدایت کنند. این افراد بیشتر نقش ناظر را بازی خواهند کرد و در زمان‌های مشخص برداشت‌های خود را نسبت به شرایط انتقال می‌دهند.

 5. اصلا این مهدی رو باید اخراجش کنن!


[بالا]

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *