آیا به اندازه کافی از موفقیت یا شکست‌ها یاد می‌گیریم. در همه کتابها ، بلاگ‌ها و آموزشهای مدیریت پروژه روی آموختن و یاد گرفتن از پروژها تاکید شده است. این آموختن هم شامل کسب تجربه از شکست‌ها و هم کسب تجربه از موفقیت‌های پروژه می‌باشد. خود من در دوره‌ها و مشاوره‌ها روی این مورد بسیار تاکید می‌کنم همه مخاطبین نیز هم این تاکید را تصدیق می‌کنند. اما آیا به واقع به اندازه کافی از پروژه‌ها یاد می‌گیریم. به نظر من نه به اندازه ای که باید!

برای اینکه به اندازه کافی یا دست کم بیشتر از وضعیت فعلی از موفقیت‌ها و شکست‌های پروژه یاد بگیریم ، چه کارهایی می‌توان انجام داد؟

جلسات یادگیری راه بیندازید. دست کم ماهی یک بار از افراد درگیر از پروژهای مهم  سازمان برای شرکت در این جلسات دعوت کرده و از آنها بخواهید که هر چه در طول اجرای پروژه‌ها یاد گرفته‌اند را بازگو کنند. دفتر مدیریت پروژه سازمان باید موارد بحث شده در جلسات یادگیری را بررسی و ثبت کنند. هر زمان که پروژه‌ای در سازمان شروع شد، دفتر مدیریت پروژه باید مدیر پروژه و تیم پروژه را جمع کرده و نکات آموخته از پروژه‌های گذشته را برای آنها بازگو کند یا در اختیار آنها قرار دهد. دست کم برای پروژه‌های مهم اینکار باید صورت بگیرد.

در برنامه‌ی پروژه خود، جلسات یادیگری را بگنجانید و حتی هزینه آن را هم در پروژه در نظر بگیرید. این کار باعث احساس تعهد نسبت به انجام آن می‌شود. بعضی‌ها مدعی هستند که سازمان آنها و کارکنان سازمان آنها زمان برای انجام این کارها ندارند ، من فکر می‌کنم اگر به طور موثر از پروژها یاد بگیریم پروژه‌ها را موثرتر و بهتر انجام اجرا خواهیم نمود.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *