چند سال پیش وقتی برای دیدار چند تا از دوستان رفته بودم دفتر یکی از پروژه‌های شرکت، دیدم که فردی که از نظر سنی جا افتاده بود پشت میز مدیر پروژه نشسته وبه صفحه مانیتور روبروش نگاه می‌کند. اتاق مدیر پروژه با اتاق تعدادی از دوستان من یکی بود و من هم رفتم داخل اتاق با ایشان و بقیه حضار چاق سلامتی کردم. کاملا مشخص بود که این دوست عزیز مدیر پروژه به سختی دستش رو دراز کرد و ….

رفتم که به اتاق‌های دیگر سر بزنم. با بچه‌ها که صحبت می‌کردیم یکی پرسید فلانی(منظور مدیر پروژه) امروز اومده؟ کمی جا خوردم! پرسیدم یعنی تو فلانی رو ندیدی تو اتاقش؟ دوستم با لحنی عصبانی جواب داد که فلانی وقتی می‌یاد مستقیم می‌رود تو اتاقش، وقتی هم کارش تمام شد، از همان راهی که آمده می‌رود. به دوستانم گفتم نمی‌خواهید بگید که اصلا با شماها معاشرتی، گپی، جلسه‌ای ندارد! یکی از دوستان گفت که تو این مدت اگر اتفاقی نگاهمون به هم افتاده باشد سلام و علیکی رد و بدل شده و گرنه کل کارهاش رو با دو سه نفر که سرپرست هستند هماهنگ می‌کند و هیچ تعاملی با ما ندارد.

همون موقع فاتحه اون پروژه رو خوندم!

مدیر پروژه‌ای که  نتواند و یا نخواهد که با نیروهای خود ارتباطات مناسب برقرار کند ناخواسته اعتماد و احترام خود را نزد تیم پروژه از بین می‌برد. زمانی هم که تیم اجرایی پروژه به مدیر پروژه اعتقادی نداشته باشد، از جان و دل برای پروژه انرژی نخواهد صرف کرد. موفقیت و شکست پروژه برایش مهم نیست و حتی شاید برای ضایع کردن مدیر پروژه از خود متشکر چوب لا چرخ پروژه می‌گذارند! اگر مدیر پروژه هیچ دانش رسمی نسبت به مدیریت پروژه نداشته باشد اگر از قدرت ارتباطات و روابط عمومی خود استفاده کند،‌ امکان دارد بتواند پروژه را به سلامت به مقصد برساند. اما اگر مدیر پروژه خود آقای PMP باشد و کلی تالیف و ترجمه داشته باشد، از نظر فنی هم یک باشد، اما نتواند با تیم خود ارتباطات موثری برقرار کند مطئن باشید پروژه را به دیوار می‌کوبد!

۶ ماه بعد در حالی که پروژه هنوز تمام نشده بود و حسابی به گل نشسته بود، شنیدم که مدیر پروژه به بهانه تمام شدن قراردادش کار را رها کرده و از پروژه بیرون رفته است.

1 پاسخ به ارتباط خوب داشته باش و گرنه پروژه می‌رود در دیوار
  1. بسيار موافقم. ما بيشتر در ارتباطات حواسمون به كارفرماست در صورتى كه اگه ٥٠ ‘٥٠ نباشه حداقل ٦٠ به ٤٠ بايد باشه البته نظر منه فكر مى كنم هر چه قدر هم كه رابطه خوبى داشته باشى باز هم بايد روش كار كنى شما راهكارى در اين خصوص داريد منظورم بهبود روابط داخلى است ؟


[بالا]

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *