هر سازمانی در طول عمر خود محل اشتغال افراد مختلفی خواهد بود. در یک سازمان حتی با سایز متوسط افراد بسیاری می‌آیند و  مدتی مشغول هستند و بعد، به سازمان دیگری کوچ می‌کنند. فارغ از  اینکه مدت اشتغال سه ماه است یا سه سال، زمانی که افراد از سازمان خارج می‌شوند با خود خاطرات تلخ و شیرینی همراه خواهند داشت. طبیعی است که هر سازمان خوبی‌ها و بدی‌هایی داشته باشد. این خوبی‌ها وبدی‌ها در آینده نقل مجلس همکاران سابق خواهد بود. تا اینجای ماجرا کاملا طبیعی‌است. اما به واقع چه می‌شود که در نزد کارکنان بعضی از سازمان‌ها جز یاد و خاطرات بد باقی نمی‌ماند و در محافل همکاران سابق جز به ریشخند و نفرین و دلخوری از محل کار سابقشان چیز دیگر نمی‌بینید. با اینکه این سازمان‌ها هم خوبی‌های هرچند کوچک دارند اما در مقابل خاطرات و یادهای بد به چشم نمی آیند. مشکل این سازمان‌ها را در چه باید جست؟

آیا مشکل دیرکرد یا عدم پرداخت حقوق‌ ماهیانه، عیدی، پاداش یا سنوات است؟ آیا مشکل شرایط بدکاری، حجم کار زیاد و استرس کاری است؟ حتما این دلایل و دلایل دیگر باعث بوجود آمدن مشکل نماندن نام نیک از شرکت‌ها هستند اما، دلیل ریشه‌ای این مشکل بی‌مبالاتی و نابخردی مدیران ارشد سازمان می‌باشد.

کارکنان یک شرکت شاید بتوانند دیرکرد حقوق ماهیانه را برای مدتی تحمل کنند اما تصمیم مدیران برای اجرای پروژه‌ی از پیش شکست خورده را نمی‌توانند بپذیرند. شاید کارکنان شرکت بتوانند از قید پاداش بگذرند، اما نمی‌توانند تحمل کنند که بارها و بارها به مدیران ارشد یک سازمان اشتباهشان را گوشزد کنند و بازهم مدیران اشتباهات را تکرار کنند. شاید بتوانند بپذیرند در این سازمان خبری از عیدی نیست اما لیست بیمه رها شده روی پرینتر را که عیدی‌های کلان برای کارمندان رد شده را نمی‌توانند تحمیل کنند. شاید کارکنان یک سازمان بتوانند حجم بالای کار و اضافه کاری روزهای تعلیل را تحمل کنند اما سفر‌های تفریحی مدیر ارشد در این روزها را خیر.

مدیران ارشد سازمان‌ها باید حسابی مراقب رفتار و تصمیمات خود باشند. ایشان درست یا غلط ریز ذره‌بین کارکنان هستند. در این پست قصد ندارم در مورد اینکه چه باید باشند و چه نباشند صحبت کنم، اما همین قدر بگویم که آقا و خانم مدیر! مراقب رفتار خود باشید.

4 دیدگاه در آقا و خانم مدیر! مراقب رفتار خود باشید
  1. به عنوان کسي که در جاي يک مدير نشسته است، برايم خيلي آموزنده بود.

  2. خب تحمل محیط کار برام راحتتر شد !

  3. در چنین محیطی کار کردم, تمام جملات شما رو تجربه کردم.
    الان جای مدیر نشستم ولی اون روزها رو از یاد نمیبرم!!


[بالا]

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *